C.k. Řadový pěší pluk č.18

Pomník II/IR18 ve Slovinsku

Pomník II.praporu na "Mrzlem Vrhu" ve Slovinsku

www.potimiruvposocju.si  - "Sočská cesta míru"

www.kobariski-muzej.si - Muzeum v Kobaridu.

www.tol-muzej.si - Muzeum v Tolminu.

www.prohereditate.com - Stránky o bojišti, evidence pomníků a mapy pomníků.

I v letošním roce vyrážejí členové našeho klubu na expedici na prvoválečná bojiště k řece Soči a to 20. až 23. srpna. Součástí expedice bude účast na pietním aktu na Mrzlém Vrchu v sobotu 22. srpna.

Úryvek z deníku 21 letého Jaroslava Kňourka z Probluzi, který padl 21.9. 1917 na Mrzlem Vrchu a je pohřben na pohřebišti u tohoto pomníku (viz. seznam padlých). Tento úryvek byl citován v češtině a slovinštině během mše za padlé při slavnostním odhalení pomníku 16.8.2008.

Další komentář netřeba....

10/10 1916

………Odpoledne začaly Taliáni do toho řezat střílely z děl po celé frontě trval ten rychlý fajér až do večera do 8 hodin. Bylo to po celé frontě naší  divise od kopce Santa Maria-Tolmin-město-Vodil Vrch-Zmrzlý vrch-Slem až na Krn.Bylo to hrozné nejhorší k večéru. Po atalérii začaly kvery a mašinkvery na Santa Marii u města Tolmína……….Kanóny posud hrály svou roli praskalo to všude šel jsem zákopem pod Zmrzlákem práskl blízko mě granát asi 15cm kalibr mohlo to být mý poslední…veliká střepina zabzůčela mě kolem hlavy, přerazila mě mou samodílnou hůl na kterou sem se chtěl zrovna opřít a zasekla se do země vedle nohou bylo to mí štěstí zavadit o hlavu tak jsem byl vpánu, ten okamžik mě bylo ůzko mý štěstí, že má člověk duchapřítomnost….

Je to pro mě šťastný den ačkoly tím to nemám ještě vihrané není eště konec války eště můžu bejt zabytej 100krát než bude konec, válka snad bude trvat věčně. Tak dlouho musí chodit do války dokud ho nezabyjou…………

 

31/12 1916 Sylvestr, Neděle

……….Večer jsem spal v boudě byl jsem u Rezervních dvou cuků o ½ 9 hodině jsem měl jít do štelunků za jednoho maroda. Bylo mě také mizerně nešel jsem a hlásil jsem že půjdu k marodvizitě. Tím končím zápisky z roků 1916. a válka trvá posud tak začnu zase na novo do druhé knížky kterou jsem vyfasoval na rok 1917.

 

Zdali pak ještě budu psát zapisky na Sylvestra 1917. nebo budu někde pod vrstvou hlíny odpočívat….

 

Na poslední stranu deníku některý z kamarádů dopsal:

 

Padl 21 září 1917 ve 3 hodiny odpoledne na Mrzlém vrchu v Italii. Den pátek.

-----------------------------------------------------------------------------------

Jelikož jsme obdrželi ohledně pomníku první ohlasy (za které samozřejmě velmi děkujeme), přidáváme zprávu o současném stavu pomníku. Takže v loňském roce byly zahájeny Društvem Peski rekonstrukční práce a na pietním aktu v srpnu 2007 byla našim klubem předána již hotová kopie nápisní desky. V letošním roce pak Slovinci v opravách pokračují a když všechno vyjde tak, jak máme naplánováno - 16.8.08 by měl být slavnostně odhalen již zrekonstruovaný pomník  vč. nově osazené desky a to u příležitosti ukončení první světové války.

Přiložený snímek zobrazuje opravdu aktuální stav - včera večer dorazil ze Slovinska.

Další poděkování pak patří našim slovinským přátelům ze spolku „Društvo Peski 1915-1917“. Jedná se o klub zabývající se údržbou a ochranou tolminského bojiště z let 1915 až 1917, studiem archivních podkladů, obnovou pomníků, apd..

 

Kontakt:

http://www.dolina-soce.com/tolmin/drustva_peski.html

 

Društvo Peski 1915-1917 Tolmin

Soška ulica 17, 5220 Tolmin
Predsednik: Robert Svetičič
email: robert.sveticic@siol.net

V rubrice o našem pomníku ve Slovinsku nemůžou chybět jména dvou lidí, kterým patří velký dík a bez kterých by ani tyto stránky nemohly vzniknout. Jsou to příslušnici našeho regimentu Jirka "Žába" Prokop a Pepík Szoták. Byli to právě oni dva kdo uskutečnili první expedice na prvoválečná bojiště v Dolomitech a Julských Alpách a začali nám přivážet informace a poznatky o účasti našeho pluku na jižním bojišti. Také navázali kontakty s našimi nynějšími slovinskými přáteli z "Društva Peski 1915-17" a díky nim jsme se vůbec dozvěděli o nalezeném pomníku. Jirka Prokop byl také hlavním iniciátorem oprav pomníku a kopie nápisní desky, která je již dnes připravena na osazeni na pomník ve Slovinsku, vznikla prakticky jenom díky jeho (místy až buldočí) snaze. Jirko a Josko - ještě jednou díky moc a je pro nás čest, že Vás máme ve svých řadách!!! Za IR18 Fwbl. Honza "Kaprál"Šmíd
Pro případné zájemce o další informace o pomníku event. pro ty kdo by nám chtěli nějak pomoci v našem snažení uvádím kontakt na Jirku Prokopa, jako "šéfa" celého projektu: mobil 606 793 765
1  
2